Jak i po co warto wybrać dobre okna pasywne?

0
227
okna pasywne

Można powiedzieć, że największą rewolucją w świecie okien ostatnich kilkudziesięciu lat była masowa wymiana starych, zniszczonych okien drewnianych, na ich nowoczesną wersję, wykonaną z tworzyw sztucznych. W kolejnych latach nie było widocznych już tak przełomowych momentów – owszem, poprawiały się współczynniki przenikania ciepła, pojawiały się nowe rozwiązania poprawiające wentylację, bezpieczeństwo, lub izolację akustyczną, ale ciężko wskazać zmiana którego z tych parametrów może mieć największe znaczenie. Patrząc jednak z perspektywy ekologii i dążenia do pobierania przez dom jak najmniejszej ilości energii, należy zwrócić dużą uwagę na kwestię tzw. domów pasywnych, oraz kluczowych dla utrzymania tej pasywności elementów, jakimi są okna pasywne.

Czym jednak są okna pasywne?

Szacuje się, że przez okna o niewystarczającej jakości możemy tracić aż 25% energii na ogrzewanie. Dlatego, w przypadku domów pasywnych stawia się często na małą liczbę okien oraz ograniczone ich wymiary. Ogranicza się też możliwość ich otwierania czy nawet uchylania. Oczywiście wiąże się to z koniecznością zmiany naszych przyzwyczajeń, co w efekcie powoduje czasem nasz dyskomfort. Jakie zatem powinny być okna, aby można było je same uznać za pasywne i żeby nie pogarszały znacząco parametrów domu pasywnego? Przede wszystkim, powinny mieć możliwie grube profile – w grę wchodzi właściwie tylko profil klasy A. Ważne jest też, ile komór znajdzie się we wnętrzu profilu – i ponownie im więcej, tym lepiej, pod warunkiem, że same profile będą miały rozsądną wielkość. Jeśli bowiem nasz profile będą płytkie i niewielkie, to nawet duża ich liczba nie wystarczy.

okna pasywne

Jakie powinniśmy zastosować szyby?

Okno pasywne praktycznie wymaga stosowania szyb zespolonych, składających się z wielu tafli szkła. Dobrze, jeśli dodatkowo będą pokryte odpowiednią powłoką, redukującą dodatkowo straty ciepła, natomiast przestrzenie między szybami powinny być wypełnione argonem lub innym gazem szlachetnym.

A zatem, jakie okno wybrać?

Ponieważ jak widać – jest wiele elementów, które powinny zostać uwzględnione, jeśli chcemy, aby nasze okna można było uznać za pasywne, to należy szukać takich okien, które mogą się pochwalić odpowiednim certyfikatem. Przykładowo, okno VELUX GGU 008230 posiada certyfikat domu pasywnego, ważny również dla regionów o zimnym klimacie. W przypadku tego modelu, współczynnik Uw dla całego okna dachowego wynosi rekordowe 0,51 W/(m2K), a opcjonalnie można też zamontować dodatkowe rolety lub markizy zasilane solarnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here