Jak działa pomoc drogowa w Szczecinie?

0
234
lawety szczecin

Czym dokładnie jest ratownictwo drogowe?

Szczecin pomoc drogowa

Pomoc drogowa Szczecin bardzo często jest wzywana do skomplikowanych i groźnych wydarzeń drogowych. Wynika to zwłaszcza z bardzo dużego doświadczenia, zyskanego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania technicznie rozwiniętym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym dokładnie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwykłe autoholowanie używając lawety? Zdecydowanie nie.

Pomoc drogowa nie przychodzi łatwo

Zabranie z jezdni unieruchomionego samochodu , gdzie układ kierowniczy jest działający, nie przysparza często większych trudności. Zwłaszcza jeśli jest to auto osobowe lub pojazd dostawczy . Lawety wyposażone są we wciągarki, które prosto sobie radzą z załadunkiem niesprawnego auta na platformę. W jaki sposób jednak działa pomoc drogowa? Kiedy wadliwy wóz nie może o własnych siłach być załadowany na lawetę bądź co gorsza, brał udział w dachowaniu czy też wjechał do głębokiego rowu? Wówczas wydobycie go wymaga posiadania znacznie bardziej solidnego sprzętu, niż typowa laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może świadczyć usługę ratownictwa drogowego.

Laweta z dźwigiem hydraulicznym

Jednym z ważniejszych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Urządzenie takie ma w większości przypadków udźwig do kilku ton, dzięki czemu spokojnie daje sobie radę z podnoszeniem większą częścią wozów osobowych. Uczestnictwo pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest bardzo istotne, aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie . Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć utartych metod do wydostania pojazdu z rowu lub obrócenia  go na koła. Usterki zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to zwykle występujące ubytki, wynikające z niewłaściwego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Obsługa samochodów ciężarowych

Coraz częściej w Szczecinie pomoc drogowa wzywana jest do kraks z obecnością samochodów ciężarowych. Aby wzorowo obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym wypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach. Ich sekretną bronią jest nie tylko niezrównana moc i moment obrotowy, jak i tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, daje możliwość prowadzenia akcji ratowniczych w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie mała ilość przestrzeni na jezdni, nie pozwala na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Wysokie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, potrzebne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zadaniem również często zajmuje się pomoc drogowa. Korzystając z posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here