Jak wybrać odpowiedni termometr?

0
240

Jeśli czujemy się osłabieni, mamy dreszcze, jest nam na przemian zimno i gorąco, to może oznaczać, że dopadła nas gorączka. Do zmierzenia temperatury naszego ciała służy termometr. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju termometrów, dlatego warto poznać specyfikę każdego z nich.

Termometr rtęciowy, elektroniczny czy bezdotykowy?

Wielu z nas z pewnością przez większość życia do pomiaru temperatury ciała służył termometr rtęciowy. Dzisiaj jednak są one już wycofane z produkcji i to od roku 2007. Jest to wynik rozporządzenia unijnego. Termometr rtęciowy uznany został za zagrażający człowiekowi oraz środowisku naturalnemu ze względu na to, że rtęć jest substancją bardzo toksyczną. Potłuczenie takiego szklanego termometru rtęciowego mogło skończyć się poważnym zatruciem. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do termometrów szklanych, nadal możemy je nabyć. Substancją używaną dzisiaj w takich urządzeniach jest jednak nie rtęć, ale najczęściej alkohol, który nie stanowi zagrożenia. Termometry szklane jednak nie dają bardzo dokładnego pomiaru, a dodatkowo na wynik trzeba czekać kilka minut. Nie trzeba jednak w takich termometrach wymieniać baterii, co jest konieczne w termometrach elektronicznych. Są one zdecydowanie wygodniejszą opcją – pomiar, który dają jest dokładniejszy i co najważniejsze nie jesteśmy w stanie ich potłuc. Jeśli jednak chodzi o wygodę to wygrywają zdecydowanie termometry elektroniczne bezdotykowe. Jak sama nazwa wskazuje, aby wykonać pomiar nie trzeba nawet dotykać skóry. Działają one bowiem na podczerwień. Wyniki uzyskiwane dzięki takim termometrom są bardzo dokładne, a co najważniejsze – pomiar dokonuje się dosłownie w ciągu sekundy. Na rynku dostępne są także termometry paskowe. Wystarczy przyłożyć specjalny pasek do czoła, aby ten, zmieniając kolor, wskazał nam temperaturę ciała. Taki pasek jest wielorazowy. Jednak oczywiście termometry tego typu nie dają nam dokładnego pomiaru. Wskazują raczej, czy temperatura jest podwyższona, czy nie. Jest to więc wynik bardzo średniej jakości.

Jaki termometr dla dziecka?

Kiedy nasze dziecko dopada gorączka staje się marudne i niechętnie chce z nami współpracować. Dlatego też nawet tak prosta czynność jak mierzenie temperatury może stać się kłopotliwa. Dotyczy to szczególnie najmłodszych dzieci. Producenci termometrów wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców takich maluchów. Na rynku dostępne są termometry-smoczki. Dzięki nim dziecko nawet nie zauważa, że ma mierzoną temperaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here