Jak przestawić się na jesienną zmianę pogody?

0
162

Jesienne chłody sprzyjają rozwojowi rożnych infekcji górnego układu oddechowego. Pojawia się uciążliwy katar, ból gardła, krtani, problemy z zatokami. Jednym słowem organizm znacznie słabnie. Co robić, aby przejść te niekorzystne warunki atmosferyczne bez uszczerbku na zdrowiu ? Sposobów jest kilka i warto je stosować dla lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Ubieraj się cieplej!

Nawet, jeśli wydaje się, że za oknem mocno świeci słońce, pamiętaj, że ono nie jest już takie jak latem. Spadek temperatury jest odczuwalny zwłaszcza w nocy, dlatego jeśli będziesz cały dzień poza domem koniecznie zabieraj ze sobą rzeczy, które poratują cię w czasie chłodów. Rozpinany sweter, czy bluza, apaszka, lekka czapka, a nawet delikatne rękawiczki. Zadbaj także o stopy, bo jak wiadomo organizm najbardziej wychładza się od głowy i przez stopy.

Nalewki, napary, zioła!

Nic nie zastąpi babcinych sposobów na wzmocnienie odporności. Czosnek, cebula miód, cytryna, imbir i cynamon, to podstawowy arsenał naturalnych składników, które są pod ręką. Można na ich bazie przygotować różne mieszanki, które idealnie wzmocnią organizm i wspomogą go w walce z przeziębieniem. Tak samo cenne są napary i nalewki ziołowe, np. z czystka, czy rdestu japońskiego (działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne). Z kolei stosując lip, możesz próbować zbić gorączkę, a koprem włoskim załagodzić uporczywy kaszel. Dziewanna wielokwiatowa perfekcyjnie radzi sobie z wirusami, goździki zabijają bakterie. Co więcej, na bazie ziół możesz skomponować aromatyczne i pomocne inhalacje na katar iy zatoki. Pomocna będzie tu szałwia, rumianek, tymianek, mięta, lub rozmaryn.

Równie skuteczne są inhalacje sporządzane na bazie olejków eterycznych. W tym przypadku masz dwa w jednym, czyli pomoc dla układu oddechowego oraz aromaterapię. Olejek sosnowy oprócz pięknego zapachu rozkurcza oskrzeliki. Tak samo olejki z drzewa eukaliptusowego, z drzewa lawendowego, czy lawendowy – działają na bakterię i mają właściwości rozkurczające.

Pomoc w saszetkach!

Warto też od czasu do czasu, kiedy już infekcja bardziej da o sobie znać, sięgnąć po preparaty przeciwzapalne i przeciwwirusowe w saszetkach. Jest to zazwyczaj lek w proszku o delikatnym, owocowym smaku, którego zadanie polega na zmniejszaniu, bądź wyeliminowaniu objawów przeziębienia, takich jak gorączka, ból zatok, katar, kaszel, dreszcze i bóle stawowo-mięśniowe. Wśród tych preparatów warto wymienić choćby takie jak: Febrisan, Gripex, czy Coldrex. Każdy z nich ma trochę inny skład, ale działanie podobne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here