Innowacyjny montaż okien

0
221

Innowacyjna metodologia hermetycznego osadzania okien SWS

W każdym obiekcie budowlanym okna mają różne przeznaczenia, ale chyba najważniejszą z nich jest osłona wnętrza przed chłodem oraz wilgocią. Skuteczność tej osłony uzależniona jest jednak nie tylko od jakości i ceny okien, ale przede wszystkim od tego, jak zostały one zamocowane. Najwyższy poziom szczelności okien można teraz osiągnąć, stosując zalecane systemy ich montażu, takich jak ciepły montaż z zastosowaniem specjalnych taśm paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych.

taśma rozprężna

Na czym polega ciepły montaż stolarki okiennej?

Ciepły montaż okien określany jest również montażem warstwowym, bowiem wykorzystuje się przy nim aż trzy warstwy oddzielające między stolarką okienną a murem i są nimi:

  • taśma paroszczelna do okien
  • pianka poliuretanowa
  • taśma zewnętrzna do okien

Pianka montażowa jest elastycznym materiałem pozwalającym dokładnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a ościeżnicą, jednak aby dobrze pełniła swoją funkcję izolatora, musi być sucha. ochronę przed dostępem wilgoci zapewniają jej właśnie dedykowane taśmy paroszczelne. Zadaniem taśmy paroizolacyjnej przyklejanej na ościeżnicy od strony wewnętrznej jest ochrona pianki przed przedostawaniem się do niej wilgoci z pomieszczeń. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do ościeżnicy i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od metod konwencjonalnych?

Warto zwrócić uwagę, że obecnie stosowane okna różnią się od tych wykorzystywanych kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim mają one dużo niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Im lepszy jest ten współczynnik, tym okno jest bardziej energooszczędne, co oczywiście przekłada się później na wysokość rachunków za ogrzewanie. przenikalność cieplna stolarki okiennej to jednak tylko jedna strona medalu, dlatego że duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niestarannie bądź starymi metodami. Najczęstszym błędem w tym przypadku jest zastosowanie wyłącznie pianki montażowej bez taśm. Na rezultaty takiego montażu nie trzeba długo czekać – zimą powstająca naturalnie para wodna między oknem a murem, zawilgaca piankę, która z kolei potraktowana niską temperaturą tworzy mostek termiczny, przez który najzwyczajniej dochodzi do nieopanowanej utraty temperatury. następstwem ubocznym takich warunków jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących przyczyną alergii u wielu osób.

Taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne chroniąc warstwę pianki przed wilgocią, najskuteczniej zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych! Nie ma lepszych technologii, dlatego aktualnie system montażu trójwarstwowego z użyciem specjalistycznych taśm, uznawany jest za lepsze rozwiązanie w stosunku do tradycyjnych metod.

Kompletny system ciepłego montażu okien SWS

Wśród specjalistów wykonujących ciepły montaż okien świetnie znany jest system SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od światowego lidera w produkcji nowoczesnych i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych technologii w tym zakresie. System SWS to nic innego, jak pełen zestaw materiałów najwyższej jakości służący do prawidłowego wykonania wielowarstwowego montażu okien. zestaw ten tworzą takie produkty jak:

  • piana montażowa
  • taśmy paroszczelne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

Warto zauważyć, że w tym komplecie obecne są taśmy rozprężne, które są przeznaczone do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych tworzących się pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli wystającą wokół okna częścią muru). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien Soudaband Acryl w systemie SWS jest bardzo łatwa w użyciu nawet na bardzo porowatych powierzchniach i doskonale chroni miejsca styku ramy okiennej ze ścianą przed utratą ciepła, a także od warunków atmosferycznych.

Korzyści z zastosowania trójwarstwowego montażu okien

Decydując się na warstwowy montaż okien, najlepiej z wykorzystaniem konkretnej technologii takiej jak SWS, można liczyć na szereg korzyści, które będą widoczne na przestrzeni wielu lat od zamontowania stolarki okiennej.

Wykorzystanie takiej technologii montażu zwiększa szczelność pomiędzy oknem a ościeżem nawet o 75% w porównaniu do metod tradycyjnych.

Ochrona przed wilgocią pianki montażowej poprzez wykorzystanie produktu jakim jest taśma do ciepłego montażu okien to pewna ochrona przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Zmniejszenie strat energii wydostającej się tą drogą, oddziałuje z kolei bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania budynku.

Dodatkowo, taśmy do ciepłego montażu skutecznie izolują ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc zapobiegają wszelkim skutkom ubocznym tej sytuacji w postaci odchodzenia farby ze ścian na styku ościeżnicy z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Ciepły montaż okien to obecnie definitywnie najskuteczniejsza metoda szczelnego montowania okien, którą warto wykorzystywać nie tylko w budynkach pasywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here